Opublikowany przez: Mela134
(Robaki u dziecka - widoczne objawy@pixabay.com)
Po pierwsze, po drugie i po trzecie najważniejsza jest higiena. Częste mycie rąk, zwłaszcza przed posiłkami, po zabawie np. w piasku lub po głaskaniu zwierzaka. Jeśli u dziecka dostrzeżemy, któreś z objawów jak: bóle brzucha, brak apetytu, nudności, wymioty, biegunka, wysypka, ciągłe drapanie się, zgrzytanie zębami czy zmiany w wyglądzie kału, zgłoś się do lekarza i wykonaj proste badania.
OWSIKI
One najczęściej pojawiają się u dzieci. Wystarczy jedno zarażone owsikami dziecko, a owsica po krótkim czasie atakuje wszystkie przedszkolaki. Jajka owsika z rąk malca trafiają do buzi, a stamtąd do jelit. Po kilku tygodniach choroba daje o sobie znać. Dziecko traci apetyt, drapie się, jest nerwowe i źle śpi. Często też obgryza paznokcie i zgrzyta zębami. Poza tym ma podkrążone oczy, boli je głowa i brzuch. Dojrzałe samice wychodzą przez odbyt, zostawiając na skórze setki drobniutkich jajeczek. Wokół odbytu malca krążą białe nitkowate robaki. Kuracja trwa 1-3 dni i po 10 dniach jest powtarzana. Jednak oprócz leków najważniejsza jest tu higiena. Co należy robić?
LAMBLIE
Maluch zaraża się nimi w miarę łatwo. Wystarczy, że włoży do buzi ubrudzone ziemią ręce lub zje niemyty owoc. Otorbione pasożyty wydalane są z kałem osoby zakażonej. Korzystanie ze wspólnej toalety i nie mycie rąk to ryzyko infekcji pewne. Pasożyt przyczepia się do śluzówek przewodu pokarmowego. Objawy typowe dla lamblii to:
Aby wykryć lamblie konieczne jest badanie kału. Leczenie trwa do 10 dni i muszą się jemu poddać wszyscy domownicy.
TASIEMIEC
Dziecko może zarazić się nim zjadając surowe lub niedogotowane mięso. Dlatego zawsze kupuj je z pewnego źródła. Musi być zawsze przebadane. Po dotykaniu mięsa zawsze wymyj ręce i sparz deskę oraz nóż. Zarażenie się tasiemcem przebiega zazwyczaj bezobjawowo. Gdy się pojawiają chory chudnie i skarży się na bóle brzucha i nudności. W kale chorego obecne są białe prostokąciki (członki tasiemca). Leczenie trwa dość krótko, najważniejsze zadanie polega na wykryciu choroby.
GLISTA
Ryzyko zakażenia jest największe, gdy dziecko bawi się w ziemi zanieczyszczonej odchodami zwierzęcymi lub ludzkimi, je niedomyte warzywa i rzadko myje ręce. Dziecko zaraża się zjadając jaja glisty które przechodzą z jelit do krwi. Wylęgają się z nich larwy, które umieszczają się w narządach i dojrzewają. Wracają ponownie do jelit, gdzie produkują miliony wydalanych z kałem jaj. Charakterystyczne objawy to:
Chorobę wykrywa się poprzez zbadanie kału. Leczenie trwa 3 dni, ale po dwóch tygodniach trzeba je powtórzyć.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Stopy u dzieci – jak o nie dbać?>> Groźny wirus zika może powodować małogłowie>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
gocha2323 2016.04.13 22:05
mój synek nie miał na szczęście! oby tak pozostało!
Patrycja Sobolewska 2016.04.13 09:54
moj synek mial niestety ;c
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.